x
Informační bulletin SMBD je určen pro vnitřní potřebu členských právnických osob SMBD.
Vydává Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR, z. s.
Vážení přátelé,
dne 25. 6. 2024 se konalo zasedání Předsednictva SMBD a jednání Republikové rady SMBD, kterého se zúčastnil také Kontrolor SMBD.
Republiková rada projednala zprávu o hospodaření a plnění rozpočtu za 1. pololetí 2024. Republiková rada konstatovala, že výsledek hospodaření odpovídá rozpočtu i s plánovanou ztrátou a kontrolor konstatoval soulad plnění s rozpočtem bez výhrad. Současně vzala na vědomí informaci o předání výroční zprávy o čerpání dotace za rok 2023 na MMR. Materiál obsahuje schválenou zprávu o činnosti, výsledovku a statistiku poskytnutých služeb.
Plánovanou ztrátu ovlivnilo sdělení MMR, že v letošním roce se snižuje dotační podpora ministerstva na 30 % požadované částky. V důsledku toho oslovilo předsednictvo ministra MMR Ivana Bartoše dopisem s otázkou, jaké jsou důvody snížení podpory MMR pro bytová družstva a SVJ. Pan ministr odpověděl dne 4. 6. 2024 s vysvětlením hodnocení naší žádosti, podle kterého jsme mohli nahlédnout do spisu dne 13. 6. 2024 a v otevřené lhůtě pěti pracovních dnů jsme podali vyjádření, ve kterém jsme vyslovili nesouhlas s některými hodnotícími kritérii. Odpověď na naše vyjádření jsme dosud neobdrželi.
Dne 11. 6. 2024 se konal pravidelný konzultační den. Úvodem byla předsedou SMBD podána informace o novele insolvenčního zákona, která začne platit nejpozději od roku 2025. Jedná se o implementaci Evropské směrnice, která požaduje, aby členské státy umožnily tříleté oddlužení pro podnikatele. Novela však umožňuje tříleté oddlužení pro podnikatele, ale i nepodnikatele, tedy zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky všem fyzickým osobám. Jde o iniciativu vlády, tzv. „milostivé léto“, kterým se za určitých podmínek poskytují další výhody dlužníkům na úkor věřitelů. To se už dotýká bytových družstev i SVJ, zejména u vymahatelnosti pohledávek neplatičů. Bytová družstva a SVJ a jejich členové jako nezajištění a v podstatě nedobrovolní věřitelé pak nesou náklady nesplacených pohledávek dlužníků.
Tříletý proces oddlužení, jako jeden ze způsobů řešení úpadku a osvobození od zbývajících dluhů již není podmíněn splacením určité konkrétní části pohledávek věřitelům, ale insolvenční soud určí při rozhodnutí o povolení oddlužení předpokládanou míru uspokojení nezajištěných věřitelů, a to při řádném splácení a využití možností všech svých příjmů. Insolvenční soud bude sledovat tzv. splátkový kalendář. Nicméně přednostně se splácí náklady a odměna insolvenčního správce a výživné. Teprve potom úhrada pohledávek. Je jisté, že splácení pohledávek prudce klesne a neuhrazené dluhy zatíží, mimo jiné, také členy bytových družstev a SVJ.
K této problematice bylo také zpracováno společné stanovisko svazů bytových družstev ke změnám insolvenčního zákona, které je zveřejněno na našich webových stránkách.
V dalším programu konzultačního dne vystoupila Ing. Olivová, dlouholetá metodička katastru nemovitostí, na téma týkající se otázek hlavních zásad katastrálního zákona a postupů úřadu při zápisu do katastru, řízení o návrhu na vklad, sledování změn i některých specifik SVJ při změnách prohlášení a odstraňování jeho vad.
Ve spolupráci s Akademií práva ČSRB byly realizovány dva webináře na téma „SVJ a nový stavební zákon“ a „Rozšiřování lodžií a osazování balkonů v SVJ a BD z pohledu legislativy.“
Na tyto webináře, rozesílané hromadným e-mailem, je vždy poskytována členská sleva, kterou jsme vyjednali s pořadateli a též proto, že jsme členy a funkcionáři ČSRB jako spolupracující společnosti.
Dne 4. 6. 2024 se na Družstevní asociaci ČR konal kulatý stůl na téma „Prof. rytíř Randa autor prvního družstevního zákona.“ Účastnili se zástupci PF UK a Spolku českých právníků, národohospodářské fakulty a další představitelé vědecké obce. Zapojili jsme se rovněž do obsáhlé diskuze.
V aktuální agendě MMR odsouhlasila vláda návrh zákona o dostupnosti bydlení, který byl předložen do legislativního procesu. Jde o často citovaný systém podpory dostupnosti bydlení, zejména pro obce, ale případně i jednotlivé vlastníky bytů, kteří by měli zájem poskytnout svůj byt k pronájmu osobám v bytové nouzi, a to s garancí státu o úhradě nesplaceného nájmu. Po přijetí zákona zveřejníme podrobnou informaci o této možnosti.
Dále jsme se zúčastnili připomínkového řízení k návrhu vyhlášky pro výpočet nákladového nájemného pro dostupné bydlení. Připomněli jsme význam družstevního nájemního bydlení v nařízení vlády o podmínkách použití peněžních prostředků ze SFPI na financování dostupného nájemního bydlení.
Závěrem připomínám důležité změny u dohod o provedení práce od 1. 7. 2024, jejichž přehled najdete v tomto čísle bulletinu. Tiskovou zprávu ČSSZ k této problematice najdete rovněž na našich webových stránkách.
S přáním hezkého léta a klidného prožití dovolených
JUDr. František Lebl, předseda SMBD ČR